Lekcja z pomysłem

22.10.2020r. – język polski w kl.6
Zasady gry

10. października 2020 r. obchodziliśmy Dzień Gier Planszowych. To święto stało się inspiracją do tego, aby w ciekawy sposób przypomnieć zasady pisania instrukcji, czyli jednego z tekstów wymaganych podstawą programową. Uczniowie klasy 6 otrzymali zadanie stworzenia własnej gry planszowej i instrukcji do niej. Każdy zaprezentował swoją grę i wytłumaczył innym uczniom, jak należy w nią grać. Sposobem sprawdzenia zadania było zagranie w grę. Jeżeli gracze nie mieli problemów ze zrozumieniem zasad, gra zdobywała wysoką notę.

13.10.2020r. – lekcja języka polskiego w kl.6
Kulturalne rozmowy o książce

Uczniowie klasy 6 ćwiczą umiejętność kulturalnego prowadzenia rozmowy. Słuchanie rozmówcy, nieprzerywanie mu i grzeczne zadawanie pytań – to prawdziwa sztuka, która wymaga ciągłego treningu. Punktem wyjścia do naszych kulturalnych rozmów były własnoręcznie stworzone książki. W ten oto sposób byliśmy jednocześnie autorami opowiadającymi o swoich pracach, oraz czytelnikami zainteresowanymi fabułą nowo poznanych dzieł literackich.

05.03.2020 r. – lekcja języka polskiego w klasie 5

Film to dzieło sztuki, które w szkole podstawowej jest analizowane indywidualnie lub w powiązaniu z tekstami literackimi. Uczniowie klasy 5 zdobyli już wiedzę o podstawowych gatunkach oraz poszerzyli informacje o artystach  różnych dziedzin sztuki, których praca składa się na dzieło ostateczne, czyli film.

4.03.2020r. – Lekcja języka angielskiego w klasie 5
Djembe jam session at English lesson.
Angielski bez wątpienia przybliża do nas świat i nas do świata. Uczniowie klasy 5 poczuli się dziś, jak na wyprawie do serca Afryki. Zbliżyli się do dzieci, dla których lekcja muzyki z afrykańskimi bębnami to normalność. Niektórzy odkryli nieuświadomione dotąd talenty, inni przekonali się, że z rytmem im nie po drodze:), ale bez wątpienia wszyscy dobrze się bawili!

04.03.2020 r. Lekcja języka polskiego w klasie 4 – reklama.

Nazwać coś to sprawić, że przedmiot lub pojęcie zaczyna istnieć w naszej świadomości. Trudniejszym zadaniem jest jednak wytłumaczyć innym, po co to jest, do czego służy i dlaczego warto to mieć. Uczniowie klasy 4 spróbowali w atrakcyjny sposób odpowiadać na tego typu pytania, tworząc reklamy.

Lekcja języka polskiego w klasie 5 – 27.02.2020 r.

Zasady tworzenia instrukcji
Czy wszyscy potraficie udzielać instrukcji, a więc mówić na temat, krótko i tak, żeby zainteresować słuchaczy. Oczywiście ci słuchacze powinni jeszcze zrozumieć nasze słowa i powtórzyć czynność według otrzymanych od nas wskazówek. To nie jest proste zadanie, ale uczniowie klasy 5 postanowili spróbować. Każdy miał w ciekawy i przystępny sposób wytłumaczyć koleżankom i kolegom zasadę działania wybranego urządzenia, przygotowania ulubionej potrawy lub przedstawić kolejne czynności zmierzające do stworzenia jakiegoś urządzenia. Na zdjęciach możecie zobaczyć, jak sobie z tym poradzili.

Lekcja języka angielskiego u 4,5 – latków:

Najmłodsze Tuptusie jak zwykle na zajęciach języka angielskiego wykazały się wielkim zaangażowaniem i pięknie wykonały swoją ulubioną piosenkę „I love my family”. Dedykujemy ją oczywiście kochanym rodzicom i dziadkom.

Lekcja języka angielskiego w kl. 2:

Uczniowie klasy 2 na zakończenie działu związanego z ubraniami przygotowali pokaz mody, podczas którego zaprezentowali zarówno stroje codzienne, jak i przebrania karnawałowe. Każdy próbował samodzielnie opowiedzieć o swoim stroju, a w przypadku bardziej nieśmiałych pomógł Marcin Sendor, który wspaniale sprawdził się w roli prezentera z lekkością i poczuciem humoru opowiadając o stylizacjach przygotowanych przez kolegów.
Najlepsze stroje zostały nagrodzone owacjami na stojąco.

Lekcja języka angielskiego w kl. 5:

Na lekcji języka angielskiego w klasie 5 uczniowie przygotowali pokaz mody, w trakcie którego nie tylko zaproponowali niebanalne stylizacje, ale również opisali je – po angielsku, oczywiście. Było mnóstwo świetnej zabawy, do której włączyli się nawet najbardziej nieśmiali. Niektórzy z uczniów wcielili się z powodzeniem w role fotoreporterów zgłębiając tajniki fotografii wykonywanej lustrzanką.


Lekcja języka polskiego w klasie 5, 22.11.19r.: Mit o Prometeuszu.

22 listopada uczniowie klasy 5 rozpoczęli omawianie wybranych mitów greckich. Na początek mit o Prometeuszu. Każdy przeczytał i  potrafi odtworzyć jego treść. Ale czy każdy może opowiedzieć jak Prometeusz? Pewnie nie. No chyba, że jesteśmy uczniami klasy 5 szkoły w Pastuchowie. Tu wszyscy sobie poradzili z opowiadaniem w 1. osobie liczby pojedynczej, a więc wcielili  się w rolę narratora i bohatera jednocześnie. Niektórzy uatrakcyjnili swoje opowiadanie pokazem slajdów lub swoich ilustracji do mitu.


Lekcja matematyki w klasie 8, 14.11.19r.: Twierdzenie Pitagorasa:

Na lekcji matematyki uczniowie zapoznali się z Twierdzeniem Pitagorasa i poznali życiorys znanego matematyka, a podczas pracy w grupach samodzielnie zapisali tezę twierdzenia. W aplikacjach Learningapps.org pracowaliśmy nad utrwaleniem twierdzenia, a w Geogebra.org  oglądaliśmy kilka dowodów tegoż twierdzenia. Rozwiązywaliśmy również zadania w multipodręczniku GWO.

Lekcja języka polskiego w klasie 5, 13.11.19r.: Magiczna kuchnia.

13 listopada uczniowie klasy 4 rozpoczęli cykl lekcji poświęcony zasadom sztuki kulinarnej. Nauczą się, jak pisać i czytać przepisy kulinarne. Jesteśmy właśnie po omówieniu lektury „Akademia pana Kleksa”, w której główny bohater uczy zasad magicznej kuchni. Rozpoczynając cykl lekcji o przepisach kulinarnych postanowiliśmy naśladować Ambrożego Kleksa i przedstawić krótkie scenki własnego pomysłu, w których wcieliliśmy się w role niezwykłych kucharzy. Na zdjęciach można zobaczyć, jak i z czego gotowali czwartoklasiści.

Lekcja języka polskiego w klasie 5, 31.10.19r.: Sąd nad lekturą.

Uczniowie klasy 5 w nietypowy sposób postanowili się wypowiedzieć o treści lektury. Zamiast pisać opowiadanie, urządzili sąd nad lekturą. 31 października sala lekcyjna zamieniła się w salę sądową, a przed obliczem sądu stanęła powieść „Alicja w krainie czarów”.

Lekcja j. angielskiego w klasie 1 – 21.10.19r. :  Our school.

Na zajęciach języka angielskiego w kl. 1 dzieci pracowały nad projektem plastycznym „Our school”. Słowa związane ze szkołą zostały utrwalone podczas sesji fotograficznej, której efekty w formie plakatów zdobią gabinet klasy 1.


Lekcja j. polskiego w klasie 5: Podróż Stasia i Nel.

Zadanie staje się ciekawsze, gdy wymaga połączenie różnych umiejętności i zaangażowania kolegów oraz koleżanek. Uczniowie klasy 5 omawiają teraz powieść Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. Zanim opowiedzą o przygodach głównych bohaterów, stworzą mapę ich podróży. Wymaga to nie tylko znajomości treści lektury, ale także wiedzy z geografii, umiejętności pracy w zespole, stosowania różnych technik plastycznych i  planowania działań. Efektem ma być mapa, która stanie się punktem wyjścia do opowiadania.

Lekcja: Savoir vivre przy stole. 8.04.2019r.

W ramach godziny wychowawczej klasa 6 zapoznała się z zasadami zachowania, po czym uczniowie przygotowali prezentację poprawnych zasad zachowania się przy stole. Przypomnieliśmy sobie podstawowe normy savoir vivre…

Lekcja plastyki: Miasto przyszłości. Statki kosmiczne. (klasa 5)

Lekcja języka polskiego w klasie 7: 27.02.2019r.

Sąd nad Balladyną

Po przeanalizowaniu treści „Balladyny” Juliusza Słowackiego przyszedł czas na ocenę postępowania głównej bohaterki tego dramatu.Najlepiej dokonać tego w sądzie. Z tego powodu klasa VII przekształciła swoją salę w miejsce, gdzie niezawisły sąd wydał wyrok na zbrodniarkę. W ławach sądowych zasiedli: sędzia, prokurator, adwokat, oskarżona, świadkowie oraz biegli sądowi. Wyrok brzmiał: „Winna.”

Lekcja języka polskiego w klasie 7, 17.01.2019r.

Edukacja filmowa

Uczniowie klasy 7 otrzymali zadanie przygotowania lekcji o tematyce filmowej. Wywiązali się z tego zadania bardzo dobrze. Pracując w grupach lub indywidualnie zaprezentowali wybrane przez siebie filmy, zwracając szczególną uwagę na superbohaterów i czarne charaktery, czyli najważniejsze postacie w filmach akcji. Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii udało nam się połączyć z Kasią Orłowską, uczennicą, która obecnie uczy się indywidualnie w domu. Kasia we współpracy z Wiktorem także przygotowała prezentację filmu.

Lekcja języka polskiego w klasie 4,  20.12.2018r :

Stacja RZECZOWNIK

Uczniowie klasy 4 mają już bogatą wiedzę na temat rzeczowników. Na lekcji języka polskiego w grupach opracowywali materiały do tematu STACJA RZECZOWNIK. Były to tablice informacyjne i modele pociągu, z których każdy ciągnął kilka wagoników z różnym zasobem wiadomości na temat  rzeczowników.

Lekcja religii:

26.10.2018r. – Dzieci z klas I-III wykonały różańce na lekcję religii:


Lekcja języka angielskiego: 

Yummy! It’deliciuos! – czyli o zdrowym jedzeniu na lekcjach języka angielskiego w klasie 2.

W trakcie poczęstunku ze stołu znikały owoce, warzywa, ciasto piernikowe i wiele innych smakołyków.

Podczas degustacji nieliczni śmiałkowie odważyli się spróbować nawet świeżego szpinaku;) Efekty tej próby widac na zdjęciach;)

Katarzyna Zając


Lekcja języka angielskiego: Fashion Show (pokaz mody)


Lekcja języka polskiego: Jak dobrze znamy „Balladynę”?

Dziewczęta z klasy VII wcieliły się w wybranych bohaterów dramatu Juliusza Słowackiego i zaprezentowały nam kilka scen we własnej interpretacji.

Opowiadanie inaczej

Uczniowie klasy VI omawiają teraz lekturę pt. „Hobbit”. Po sprawdzeniu wiedzy na temat bohaterów powieści i ich przygód przyszedł czas na opowiadanie. Tym razem spróbowaliśmy opowiadać nieco inaczej: każdy uczeń wcielił się w rolę wybranego bohatera i opowiadał tak, jakby sam przeżywał niezwykłe przygody w krainie elfów, hobbitów i czarodziejów. Aby uatrakcyjnić występy szóstoklasistów wymyśliliśmy też mały konkurs na portrety bohaterów lektury.

Lekcja techniki w klasie 6 – Pomagamy ptakom- karmnik


Lekcja techniki w klasie 5 – Stroik jesienny z jeżykiem


Ufoludki na lekcji języka polskiego

Kreatywność przedszkolaków

Umeblowanie mieszkania  – ciekawy sposób

Przygoda z przyrodą…

Lekcja savoir-vivre przy stole

Magiczna kuchnia

Czytanie i inscenizowanie