Wycieczka klas 6-8

W tym roku szkolnym uczniowie klas 6-8 wraz z wychowawcami wybrali się na trzydniową wycieczkę do Biskupina, Torunia i Gniezna. Program był bardzo ambitny, bo postanowiliśmy poznać historię tego regionu, a także jego walory krajobrazowe i przyrodnicze.
Zaczęliśmy od Biskupina, gdzie pan przewodnik opowiedział nam o najdawniejszych mieszkańcach okolic Jeziora Biskupińskiego, posłuchaliśmy o życiu ludzi we wczesnej i późnej epoce kamienia, zwiedziliśmy osady neolityczne, a także wczesnośredniowieczne. Największą atrakcją był oczywiście zrekonstruowany gród na wyspie na jeziorze. Zdobyliśmy tam podstawowe informacje o łucznictwie i niektórym z nas udało się nawet trafić w środek tarczy. Zwiedziliśmy tam również Pawilon muzealny i zakupiliśmy pamiątki. Na koniec przejechaliśmy kolejką wąskotorową na trasie Biskupin – Wenecja.
Drugiego dnia wycieczki zwiedzaliśmy z przewodnikiem Toruń, miasto pierników i Mikołaja Kopernika. Byliśmy w Centrum Młyn Wiedzy, gdzie w doświadczalny sposób zgłębialiśmy podstawowe prawa przyrody, potem nauczyliśmy się piec pierniki, a na koniec udaliśmy się do Geodium i Planetarium. Tam zasiedliśmy w wygodnych fotelach i oglądaliśmy niezwykły film o tajemnicach Kosmosu i ludziach, którzy na przestrzeni wieków próbowali te tajemnice zgłębić.
Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do Gniezna. Tam zwiedziliśmy z przewodnikiem Katedrę i Drzwi Gnieźnieńskie. W Muzeum Początków Państwa Polskiego uczestniczyliśmy w lekcji historii, w czasie której wcieliliśmy się w wojów i zwykłych poddanych średniowiecznych władców.
Mieliśmy też czas na to, żeby podziwiać przyrodę tych okolic. Dowiedzieliśmy się, że jest tam wiele jezior i lasów, co zapewnia dobre warunki do życia między innymi różnym gatunkom ptaków.
Pełni wrażeń wróciliśmy do domów.
Agnieszka Szkudniewska