UWAGA! KONKURS Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI

Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020 możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. UNESCO będzie dzielić się cytatami, wierszami i wiadomościami, aby symbolizować potęgę książek i zachęcać do czytania w jak największym stopniu. Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną. W takich okolicznościach zapraszamy uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także branżę książkową i biblioteki do wyrażenia zamiłowania do czytania. 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, nazywany też Międzynarodowy Dzień Książki lub Światowym Dniem Książki, jest organizowany przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Źródło: Polska Izba Książki za UNESCO

Z okazji Święta Książki ogłaszamy konkurs!

Zadanie/wyzwanie polega na napisaniu tekstu w formie opowiadania, w którym pojawią się słowa: dom, komputer, kolega, koleżanka i…kaktusJ Oczywiście w opowiadaniach będzie jeszcze wiele innych słów, ale te podane wyżej muszą być obowiązkowo.

Możecie startować w dwóch kategoriach:

  • Indywidualnie, czyli pisać samodzielnie
  • Grupowo, czyli pisać razem z kimś.

Gotowe prace proszę wysyłać do pani Szkudniewskiej lub do pani Czyczerskiej.                               

                                                  BĘDĄ NAGRODY

Poranki czytelnicze

     W  kolejnej już w tym roku szkolnym akcji czytelniczej starsi koledzy oraz rodzice przedszkolaków zaangażowali się w poranne czytanie najmłodszym. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały wybranych bajek i opowiadań. Cieszymy się, bo czytanie jest ważne, a my bardzo miło i ciekawie spędziliśmy razem czas.

Czytaj dalej… „Poranki czytelnicze”

Pasowanie uczniów klasy 1 na czytelników

W piątek,  5 kwietnia, uczniowie klasy I naszej szkoły zostali przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej Szkoły Podstawowej im. Świętego Mikołaja w Pastuchowie. Pierwszaki poznały zasady obowiązujące w bibliotece, samodzielnie odczytały „prośby książki”. Wykazały się też dobrą znajomością bohaterów literackich – bez problemu rozwiązały zagadki. Na koniec każdy wybrał dla siebie książkę. Od tej pory pierwszaki samodzielnie będą odwiedzać bibliotekę i wypożyczać swoje ulubione książki.

Dorota Czyczerska

PODSUMOWANIE KONKURSÓW CZYTELNICZYCH W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA

Konkurs czytelniczy „Podróże po literaturze” – prezentacje multimedialne dla klas V-VII

Konkurs miał na celu popularyzację czytelnictwa i rozwijanie zainteresowań czytelniczych młodzieży, a także rozwijanie umiejętności posługiwania się technologią informacyjną. Uczniowie poprzez prezentacje multimedialne przedstawili książki, które sami przeczytali, chcąc tym samym zachęcić rówieśników do sięgania po nie. Uczennica z klasy VI, Weronika Żukowska oprócz zaprezentowanych książek z biblioteki, pochwaliła się również swoją twórczością literacką. Weronika próbuje swoich sił w pisaniu, swoje książki umieszcza na platformie Wattpad.
A oto wyniki konkursu:
1 miejsce – Weronika Żukowska, klasa VI
2 miejsce – Wiktoria Pszczolińska, klasa VII
3 miejsce – Angelika Dankowska i Martyna Ziółkowska, klasa VII

Uczennice zostały nagrodzone książkami oraz dyplomami. Serdecznie gratuluję zwycięzcom i zapraszam do systematycznego korzystania z bogatych zbiorów biblioteki szkolnej.

Konkurs czytelniczo – plastyczny

„Rymy o książce, czytaniu i bibliotece”

Konkurs polegał na ułożeniu rymu o książce, czytaniu lub bibliotece i zilustrowaniu go za pomocą dowolnej techniki plastycznej. Do konkursu zgłosili się uczniowie z klasy VII.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
1 miejsce – Aleksandra Słomska
2 miejsce – Wiktoria Pszczolińska
3 miejsce – Maja Pszczolińska i Angelika Dankowska

Wyróżnienia: Agata Maj, Oliwia Kruźlak, Martyna Ziółkowska, Karolina Dorada, Kacper Sas i Dominik Putaj.
Uczniom z klasy VII składam serdeczne gratulacje i zachęcam do uczestnictwa w kolejnych konkursach.

Dorota Czyczerska

Czytaj dalej… „PODSUMOWANIE KONKURSÓW CZYTELNICZYCH W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA”