Poranki czytelnicze

     W  kolejnej już w tym roku szkolnym akcji czytelniczej starsi koledzy oraz rodzice przedszkolaków zaangażowali się w poranne czytanie najmłodszym. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały wybranych bajek i opowiadań. Cieszymy się, bo czytanie jest ważne, a my bardzo miło i ciekawie spędziliśmy razem czas.

Czytaj dalej… „Poranki czytelnicze”

Pasowanie uczniów klasy 1 na czytelników

W piątek,  5 kwietnia, uczniowie klasy I naszej szkoły zostali przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej Szkoły Podstawowej im. Świętego Mikołaja w Pastuchowie. Pierwszaki poznały zasady obowiązujące w bibliotece, samodzielnie odczytały „prośby książki”. Wykazały się też dobrą znajomością bohaterów literackich – bez problemu rozwiązały zagadki. Na koniec każdy wybrał dla siebie książkę. Od tej pory pierwszaki samodzielnie będą odwiedzać bibliotekę i wypożyczać swoje ulubione książki.

Dorota Czyczerska

PODSUMOWANIE KONKURSÓW CZYTELNICZYCH W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA

Konkurs czytelniczy „Podróże po literaturze” – prezentacje multimedialne dla klas V-VII

Konkurs miał na celu popularyzację czytelnictwa i rozwijanie zainteresowań czytelniczych młodzieży, a także rozwijanie umiejętności posługiwania się technologią informacyjną. Uczniowie poprzez prezentacje multimedialne przedstawili książki, które sami przeczytali, chcąc tym samym zachęcić rówieśników do sięgania po nie. Uczennica z klasy VI, Weronika Żukowska oprócz zaprezentowanych książek z biblioteki, pochwaliła się również swoją twórczością literacką. Weronika próbuje swoich sił w pisaniu, swoje książki umieszcza na platformie Wattpad.
A oto wyniki konkursu:
1 miejsce – Weronika Żukowska, klasa VI
2 miejsce – Wiktoria Pszczolińska, klasa VII
3 miejsce – Angelika Dankowska i Martyna Ziółkowska, klasa VII

Uczennice zostały nagrodzone książkami oraz dyplomami. Serdecznie gratuluję zwycięzcom i zapraszam do systematycznego korzystania z bogatych zbiorów biblioteki szkolnej.

Konkurs czytelniczo – plastyczny

„Rymy o książce, czytaniu i bibliotece”

Konkurs polegał na ułożeniu rymu o książce, czytaniu lub bibliotece i zilustrowaniu go za pomocą dowolnej techniki plastycznej. Do konkursu zgłosili się uczniowie z klasy VII.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
1 miejsce – Aleksandra Słomska
2 miejsce – Wiktoria Pszczolińska
3 miejsce – Maja Pszczolińska i Angelika Dankowska

Wyróżnienia: Agata Maj, Oliwia Kruźlak, Martyna Ziółkowska, Karolina Dorada, Kacper Sas i Dominik Putaj.
Uczniom z klasy VII składam serdeczne gratulacje i zachęcam do uczestnictwa w kolejnych konkursach.

Dorota Czyczerska

Czytaj dalej… „PODSUMOWANIE KONKURSÓW CZYTELNICZYCH W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA”

NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

W ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” nasza szkoła otrzymała środki finansowe na zakup książek do biblioteki szkolnej. Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 380 woluminów o łącznej wartości 5000zł. Dzięki dofinansowaniu księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacił się nie tylko o lektury szkolne, ale też o książki zgodne z potrzebami i zainteresowaniami czytelników.

Dorota Czyczerska

Czytaj dalej… „NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ”

Poranki czytelnicze

LISTOPADOWE PORANKI CZYTELNICZE

     Jednym z działań wspierających rozwój czytelnictwa w naszej szkole są poranki czytelnicze, które organizujemy cyklicznie dwa razy w ciągu roku szkolnego. Tak też jest i w tym roku. Głośne czytanie odbywało się w oddziałach przedszkolnych oraz w klasie I. Czytali rodzice, a także starsi uczniowie. A oto fotorelacja:

Dorota Czyczerska

Czytaj dalej… „Poranki czytelnicze”

Święto Misia w bibliotece

W tym roku Święto Pluszowego Misia obchodziliśmy 26 listopada. Tradycyjnie, tego dnia bibliotekę odwiedzili najmłodsi uczniowie naszej szkoły w towarzystwie ukochanych pluszaków. Zabawy rozpoczęły się od przedstawienia swoich maskotek i rozpoznania znanych bajkowych misiów.

Kolejnym punktem święta było wysłuchanie śmiesznego opowiadania o misiu, Tulisiu, który koniecznie chciał się przytulić. Odkrywa, że najlepiej przytulić się do swojej mamy.

Dzieci wykonały też samodzielnie kolorowe misie z papierowych rolek, a także musiały odpowiedzieć na kilka misiowych zagadek. Wszyscy spędzili ten czas miło i wesoło.  Wszystkim pluszowym misiom życzymy 100 lat.

Dorota Czyczerska

Czytaj dalej… „Święto Misia w bibliotece”

Konkurs plastyczno-czytelniczy „To czytałem z mamą i tatą”

Wspólne czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje mu poczucie bezpieczeństwa. Czytanie z dzieckiem wyrabia nawyk kontaktu z książką, rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki czytania. Książki rozwijają też wyobraźnię dziecka, wychowują, wyrabiają wrażliwość. Tych zalet czytania jest bardzo dużo, dlatego korzystajmy z tego daru i czytajmy z dziećmi codziennie.

W konkursie ogłoszonym przez bibliotekę szkolną wzięły udział dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III. Zadaniem dzieci było wykonanie pracy plastycznej inspirowanej utworem literackim przeczytanym im w domu przez rodziców. Do biblioteki wpłynęło 18 prac plastycznych, spośród których wyłoniono 8 zwycięzców.

A oto wyniki konkursu:

Kategoria – przedszkole

1 miejsce – Milena Kawko

2 miejsce – Zofia Niedzielska i Aleksander Knapczyk

3 miejsce – Weronika Jachowicz

Kategoria – klasy I-III

1 miejsce – Michał Mirowicz

2 miejsce – Kacper Kaszubowski i Antoni Seremet

3 miejsce – Laura Tomiczek

 

Wszystkim dzieciom i rodzicom składam podziękowania za udział w konkursie i zapraszam do kolejnych wyzwań czytelniczych.

Dorota Czyczerska

Czytaj dalej… „Konkurs plastyczno-czytelniczy „To czytałem z mamą i tatą””